Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

wpisy na blogu

Ile może kosztować prosta instalacjaa fotowoltaiczna?

Blog:  azalia
Data dodania: 2024-03-21
wyślij wiadomość

Panele fotowoltaiczne są teraz naprawdę tanie, ile obecnie może kosztować podstawowa instalacja? Dzisiaj prezentuję prostą instalację na dwóch modułach , gdzie koszt wraz z mikroinwerterem wynosi 550zł! WOW!

https://www.youtube.com/shorts/q73hoLng8Ho

YT tania instalacja fotowoltaiczna

Fotowoltaika, jak działa i czy warto instalować

Blog:  azalia
Data dodania: 2024-03-11
wyślij wiadomość

Cześć,

Pewnie wielu z Was stoi przed wyborem czy instalować fotowoltaikę czy nie. Produkcja własnego prądu to nie tylko ekotrend ale też ucieczka przed zapowiadanymi podwyżkami cen energii. Jednak podejmując decyzję warto poznać zasadę działania i przynajmniej w podstawowej wiedzy wiedzieć jak działa taka fotowoltaika by zweryfikować dostawców tego typu urządzeń.
Firm z branży fotowoltaicznej jest naprawdę sporo i każdy chce nam coś sprzedać, więc wydając te nie małe pieniądze bądźmy świadomi czy np. lokalizacja wschód zachód ma sens, czy panele montować tylko na południe?

Zobacz ten materiał filmowy:

6Komentarze
Data dodania: 2024-03-12 14:52:06
Ja jestem anty takim wynalazkom jak elektryki , solary , pompy. Moje zdanie na nie : - co z utylizacja po okresie zdolności? - ile kosztuje montarz z zakupem całości odliczając dofinansowania z programu "czyste powietrze" - ile płacisz za miesiąc za prąd nie mając solarow I czy zakup solarow zwroci się za rachunki miesięczne po jakim czasie ? - czy w zimę to funkcjonuje i ładuje , czy znowu przechodzisz na prąd z sieci i płacisz rachunki ? - czy masz zabezpieczenie i oddzielne zasilanie jak magazyn energii który zbiera nadprodukcję i wykorzystujesz w dni bez możliwości ładowania? - czy jak wszyscy na wsi nie mają prądu, to Ty jesteś niezależna i masz ? - na ile lat jest gwarancja na panel i jego ładowanie i czy to CI się zwróci po tylu latach użytkowania (zakup vs. Poniesione koszty ) - czy dach z solarami wygląda ładniej czy nie ? - co dzieje się z dachem od solarowe, obciążenie, wwierty
odpowiedz
azalia  
Data dodania: 2024-03-12 19:23:59
Możesz narzekać lub zarabiać. Większość rzeczy o które pytasz znajdziesz na moim kanale, a całkiem sporo w filmie https://youtu.be/bPU9RQezNwo Sama fotowoltaika nie jest wynalazkiem w filmie, pod którym dałeś komentarz tłumaczę historię tej technologii. Co do samej ekologii to dzisiaj ciężko kupić coś ekologicznego do jedzenia dlatego, że 95% masz w plastiku, który wyrzucasz. Wracając do modułów, sam kwarc powstaje w procesie krystalizacji, a ten z kolei powstaje ze związku krzemu i węgla. Co to jest krzem? To piasek, węgla tłumaczyć nie trzeba, proces jest odwracalny, a można takie wafle krzemowe zmielić i ponownie skrystalizować. Zatem mamy rozwiązany problem utylizacji i ekologii, bo sama szyba to też kwarc. Co do tego czy płacę za prąd - tak ale niewiele, ile zużywam - sporo, przyszła dzisiaj faktura, która wskazuje że od 1 stycznia do 29 lutego zużyłem ponad 5000kWh, czy za tyle zapłacę, nie. Zapłacić muszę tylko za nadmierne zuzycie czyli 2100kWh. Rocznie zużywam sporo energii ale to zobaczysz na moich filmach. Dlaczego tyle zużywam? Bo ogrzewam się prądem z PV - czyli ekologicznie. Można by wiele mówic i argumentować. Prawda jest taka że jeśli chcesz to uzasadnisz wszystko, są nawet teorie płaskiej ziemi, a z przyziemnych spraw nie tak dawno wmówiono nam, że chorujemy na najstraszniejszą chorobę świata i cały świat sparaliżowany, nagle wszystko prysnęło jak bańka mydlana. Cieszę się, że są ludzie o innych poglądach bo świat jest ciekawszy, ale fotowoltaika, ma swoją wartość i nie jest trująca, zatem dlaczego nie zainwestować jeśli daje to wymierne korzyści?
odpowiedz
Odpowiedź do przemekradomyski11
Data dodania: 2024-03-15 06:38:41
skończcie już te bajki z fotowoltaiką, jej podstawowym problemem jest to, że w Polsce od listopada do końca lutego jej wydajność wynosi 4%, a wiatraki tej luki też nie są w stanie zniwelować! ci co mają obecnie fotowoltaikę w systemie on grid, zimą otrzymują prąd z elektrowni węglowych i gazowych, czyli latem do sieci idzie od nich nadwyżka prądu, która jest im zaliczana na poczet prądu, który zimą dostaną z elektrowni węglowej i gazowej, nikt tego prądu z prywatnej fotowoltaiki nie magazynuje do zimy, jeśli Polska przejdzie na gospodarkę zeroemisyjną czyli bez węgla i gazu i jednocześnie nie będzie mieć elektrowni atomowej, a wiele wskazuje na to na, że im dłużej będziemy się zastanawiać czy atom postawią nam Amerykanie czy Francuzi to tego atomu mieć nie będziemy, w takim układzie zmuszeni zostaniemy do zabudowania całej Polski wiatrakami, panelami fotowoltaicznymi i dodatkowo wielkimi magazynami energii, dlatego, że nie będzie wydajnych źródeł prądu zimą, podkreślę jeszcze raz jeśli w Polsce będą tylko panele i wiatraki, to będziemy musieli mieć ogromne magazyny energii, żeby mieć prąd dla całego kraju kiedy nie będzie wiał wiatr i nie będzie świecić słońce, 1 osoba miesięcznie zużywa ok 40 kWh, akumulator, który gromadzi prąd do 100 kWh kosztuje obecnie 270 000 zł, innym wyjściem w takiej sytuacji będzie kupowanie prądu z krajów sąsiednich, Niemcy swoje 5 elektrowni atomowych zamknęli i kupują prąd od Francuzów, a im więcej prądu będziemy zimą dokupywać na wolny rynku tym będzie on droższy, dlatego przy przejściu na wiatraki i panele, osoby produkujące prąd do sieci będą mieć takie same problemy z zasilaniem jak ci co go nie produkują, a zniżki prawdopodobnie będą niewielkie, gdybym dzisiaj chciała zrobić ze swojego domu dom zeroemisyjny musiałabym wydać 1 milion złotych!
odpowiedz
azalia  
Data dodania: 2024-03-15 23:23:54
Dziękuję za wpis i przedstawienie swojej argumentacji. Nie pozostaje mi nic innego jak tylko się zgodzić, jednak jest pewne "ale". Mianowicie obecny kierunek wskazuje na "zieloną transformację" spowoduje to znaczne podwyżki cen prądu właśnie ze względu na dość drogie magazynowanie energii. Obecnie uważam, że warto inwestować w moduły fotowoltaiczne, a kwestia magazynowania zostanie pewnie rozwiązana za pomocą wsparcia finansowego magazynów energii. Magazynować energię można nie tylko w akumulatorach, ale również w postaci magazynów wodorowych, powietrznych oraz za pomocą magazynów szczytowo pompowych. Być może niektóre z tych pomysłów wydają się abstrakcyjne lecz są wydajne i nie zużywają się nadmiernie. Myślę, że świat pójdzie w kierunku wodoru i ogniw paliwowych. Popularyzacja spowoduje spadek ceny i rozwiążemy problem magazynowania, a z pewnością będziemy mogli w długim okresie czasu. przechować nadmiar energii. Ma to wiele zalet gdyż odciąży to znacznie sieci i zlikwidujemy straty przesyłowe.
odpowiedz
Odpowiedź do maly-domek
Data dodania: 2024-03-16 06:18:22
na razie "świat" to ma w dudzie CO2, Chiny zamierzają pożegnać się z węglem dopiero w 2060 r i oczywiście budują wiatraki ale kopalnie węglowe też, do tego czasu w Europie nie będzie już niczego, bo żaden przemysł nie będzie produkował mając do dyspozycji tylko OZE a zimą zamkniemy chyba cywilizację, magazynowanie energii jest horrendalnie drogie a nie "dość" drogie, a wszelkie inne pomysły poza akumulatorami to eksperymentalne koncepcje nie używane nigdy na skalę masową, należy spojrzeć na perspektywę czasową, zakaz użytkowania pieców gazowych ma wejść w 2040 r. to jest za 16 lat skąd Polska weźmie pieniądze na budowanie tysięcy wiatraków, pól fotowoltaicznych i magazynów energii do zasilania chociażby pomp ciepła? obecnie wszyscy już ledwo dyszą przygnieceni podatkami bo przecież wszelkie dotacje to nic innego jak zabrane nam najpierw różnymi opłatami pieniądze, które potem są nam łaskawie oddawane, kto niby tę transformację ma finansować? rozumiem jeszcze perspektywę dla takiej transformacji rozłożoną nanastępne 40 lat, wtedy jeszcze można uwierzyć, że to się uda, ale 15? kto w Polsce ma wolne 100 000 żeby sobie strzelić pompę ciepła z panelami? ludzie mają kredyty na meble a co dopiero kiedy mówimy o kasie na OZE, poza tym podstawowe pytanie jest takie = po co to wszystko robić? już była dziura ozonowa, el Ninio, świat dawno miał się zagotować na twardo a jakoś tej zimy było w Polsce wyjątkowo mroźnie, a lato poza 2 tygodniami upałów było mało słoneczne i zimne, ekologia ma sens kiedy dba się o środowisko z głową, to z czym mamy obecnie do czynienia to obłęd, napędzany wiarą, że rzeczywistość nagnie się do czyjejś wizji, obawiam się, że tak się nie stanie, sprawiedliwe jest w tej całej historii jedno, ci którzy tak strasznie wrzeszczą przeciw piecom gazowym i samochodom benzynowym, jak to wszystko się zawali też będą mieć zmarznięty tyłek i pusty żołądek, a duże miasta w których mieszkają w pierwszej kolejności oberwą za te może i szczytne ale i nierealne pomysły
odpowiedz
Odpowiedź do azalia
azalia  
Data dodania: 2024-03-16 10:34:45
Cenię zdrowe podejście do życia i realne spojrzenie, jednak musimy sobie też jako społeczeństwo uświadomić, że nowinki techniczne nie muszą kosztować majątku. Pompa ciepła własnym sumptem może kosztować 4500zł, fotowoltaika za 1500zł/kWp. Nie trzeba więc się obawiać. Zycie we własnym domku daje niezależność, dodatkowo można mieć 4 - 6 modułów dla małego magazynu energii 5kW po to by w razie awarii, wojny, czegokolwiek mieć podstawowe zasilanie na kilkanaście godzin. Taki magazyn na akumulatorach AGM to koszt wraz z falownikiem ok 7tys. Kupujemy przecież wiele bzdur, które kosztują rocznie sporo więcej kasy. Warto się nad tym zastanowić :)
odpowiedz
Odpowiedź do maly-domek

Czy potrzebny jest przegląd instalacji elektrycznej?

Blog:  azalia
Data dodania: 2024-03-03
wyślij wiadomość

Szanowni Czytelnicy,

Dzisiaj chciałbym poruszyć temat obowiązkowych przeglądów instalacji elektrycznych w budynkach jednorodzinnych.

W Polsce, gdzie prawie 7 milionów budynków mieszkalnych jest codziennie użytkowanych, bezpieczeństwo instalacji elektrycznych staje się kwestią kluczową dla zdrowia, mienia i bezpieczeństwa mieszkańców. Pamiętać należy, że obowiązek przeglądu instalacji elektrycznych dotyczy również domów jednorodzinnych, zaniedbanie tego aspektu może okazać się nie tylko kosztowne, ale także przynieść poważne konsekwencje prawne.

W ogólnych warunkach ubezpieczeń budynków jednorodzinnych często znajduje się klauzula, która nakłada obowiązek regularnych przeglądów instalacji. To nie tylko kwestia administracyjna, ale także bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców. Eksperci przypominają, że w przypadku wypadku czy pożaru, bez ważnego przeglądu polisa może pozostać niewypłacona. Niedopilnowanie obowiązku kontroli instalacji grozi również grzywną do 5 tysięcy złotych, a nawet odpowiedzialnością karną, jeśli ktoś dozna szkody w wyniku zaniedbań.

Przepisy ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawa budowlanego nakładają obowiązek przeglądów instalacji, który obejmuje również domy jednorodzinne. Pamiętać należy, że to nie nasz jedyny obowiązek, szerzej rzecz ujmując właściciel zobowiązany jest do dbałości o stan techniczny swoich instalacji i całego budynku. Zaniedbania mogą prowadzić nie tylko do uszkodzeń sprzętu czy pożarów, lecz także naruszają warunki ważności ubezpieczenia od pożaru, co może skutkować brakiem rekompensaty finansowej w przypadku szkody.


Kontrola instalacji elektrycznej powinna być przeprowadzana co najmniej raz na 5 lat. Uprawniony specjalista powinien sprawdzić sprawność urządzeń i przewodów, zabezpieczenia przed przepięciami i zwarciami, uziemienie oraz ochronę przed porażeniem. Ważne jest aby dokonał również kontroli instalacji fotowoltaicznej jeśli takową posiadamy. Jednak istotne jest, aby kontrolę tę przeprowadzał wyłącznie specjalista posiadający odpowiednie kwalifikacje z zakresu dozoru i eksploatacji urządzeń i instalacji o różnej mocy - koniecznie z zakresem kontrolno pomiarowym.

Wyniki przeglądu powinny być szczegółowo udokumentowane w protokole pomiarowym. Należy zwrócić uwagę, czy dokument został kompletnie uzupełniony, zawierając informacje o wykrytych usterkach, ich rozwiązaniach oraz zastosowanej metodzie badawczej. Pamiętajmy, że regularne przeglądy to nie tylko obowiązek formalny, ale przede wszystkim inwestycja w nasze bezpieczeństwo i spokój umysłu.


Ceny energii elektrycznej po limicie 2000kW i nowy program Mój Prąd 5.0

Blog:  azalia
Data dodania: 2023-05-10
wyślij wiadomość

Cześć,

Dzisiaj otrzymałem rachunek za prąd obejmujący okres od 01.01.2023 do 28.02.2023 w tym właśnie okresie przekroczyłem limit 2000kWh więc mogę w jasny sposób policzyć wszystkie składowe i podać jaka jest naprawdę cena prądu.

Zerknijcie na rachunek:

na czerwono zaznaczyłem składowe całkowitej ceny energii. Po podliczeniu całości otrzymujemy kwotę 1,23 brutto za 1 kWh to podwyżka o 39%

całość i sposób wyliczenia standardowo prezentuję na moim kanale, film TUTAJ

Mój prąd 5.0

Warto tutaj też przytoczyć program wsparcia finansowego instalacji fotowoltaicznych oraz pozostałych inwestycji mających za zadanie zmniejszenie zużycia energii. Tak właśnie działa Mój Prąd 5.0

To program, który obejmuje, który ruszył 22.04.2023 ale okres kwalifikowania obowiązuje od 01.02.2020 czyli okres ponad trzy lata do tyłu. Jest fajnie, ale żeby nie było tak różowo to jednym z warunków otrzymania grantu dla istniejących instalacji jest zmiana sposobu rozliczania z netmeteringu (system rozliczeń opustowych - operator zwraca oddaną ilość energii w zamian za prowizję) na netbiling czyli system rozliczania kwotowego (wartości energii)

Biorąc dofinansowanie na fotowoltaikę ( przy zmianie systemu rozliczania na netbiling) możemy tym razem otrzymać dotację na urządzenia dodatkowe takie jak:

- Magazyn ciepła (np bufor)
- Gruntowe pompy ciepła - pompy ciepła grunt/woda, woda/woda
- Pompa ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej lub bez podwyższonej klasy (różnica jest w kwocie dotacji)
- Pompy ciepła typu powietrze/powietrze (czyli np klimatyzator z funkcją grzania)
- Magazyn energii elektrycznej (bardzo opłacalny w systemie netbilingu)
- System zarządzania energią HEMS/EMS
- Kolektory słoneczne c. w. u.

całość opisu i warunki możemy śledzić na oficjalnej stronie programu https://mojprad.gov.pl/

System netbilingu

To system w którym operator rozliczy nas za energię po aktualnie obowiązujących cenach, tutaj obowiązują nas trzy etapy:

- 01.04.2022 – 30.06.2022 - przejściowy system opustów,

- 01.07.2022 – 30.06.2024 - net-billing w oparciu o ceny miesięczne,

- 01.07.2024 - net-billing w oparciu o ceny godzinowe

Ostatni etap na dzień dzisiejszy jest najbardziej kontrowersyjny, dlatego że już w kwietniu (23.04.2023) oraz 9 i 10 maja 2023 ceny energii w szczycie słońca spadały do 23zł za MWh co oznacza, że 1kW energii kosztował zaledwie 0,023zł



więcej na ten temat znajdziesz na moim kanale YT





Podsumowanie sezonu grzewczego - pompa ciepła samoróbka

Blog:  azalia
Data dodania: 2023-05-03
wyślij wiadomość

Cześć,
W dzisiaj przedstawię podsumowanie wyników z całego sezonu grzewczego, mojej przerobionej z klimatyzatora pompy ciepła. Pompa ciepła została uruchomiona we wrześniu 2022r i jak już pisałem zrobiłem ją z klimatyzatora. Pierwszy film z uruchomienia zamieściłem na YT


Wracając do podsumowania sezonu, poniżej zamieszczę tabelę, która w prosty sposób pokazuje poszczególne zużycia, większość z tych podsumowań znajdziesz standardowo na moim kanale YT, więc klikając nazwę miesiąca zostaniesz przeniesiony do poszczególnego filmu.


wrzesień '22
109kW
październik '22
261kW
listopad '22
485kW
grudzień '22
870kW
styczeń '23
542kW
luty '23
650kW
marzec '23
569kW
kwiecień '23
358kW
RAZEM
3844kW


Przypomnę tylko, że dom to Azalia 172m2 parter - u mnie podłogówka, poddasze - grzejniki, jeden z pokoi przerobiony na podłogówkę, pozostałe w trakcie - TUTAJ FILM

Za sam kwiecień zużyłem 358kW, więc poza wrześniem i październikiem to kolejny miesiąc w którym zużycie energii było najmniejsze.

Przejdźmy do podsumowań:
Zwykle co sezon spalałem ok 4 - 5 t ekogroszku (to dane przed gazem)
Gazu spalałem ok 2000 - 2500l w sezonie
Jak wiadomo ceny opału w tym sezonie poszybowały i taki ekogroszek wyniósł by mnie przy cenach 2000zł/t = 8 - 10tys zł
Gaz obecnie mogę kupić po 4,74zł/l czyli podobne koszty 9460 do 11850zł



Więc całkowite zużycie energii przez pompę ciepła to 3844kW
Przeliczając to już po nowych stawkach prądu czyli 1,23zł/kWh mamy. Kwotę 4728zł - oczywiście kwotę możemy jeszcze obniżyć fotowoltaiką, ale ona przecież nie jest za darmo montowana więc podsumujmy po cenach z Tauronu, czyli mamy w zaokrągleniu 4800zł

Należy też zwrócić uwagę, że jest to za samo ciepło bez CWU.

Teraz podsumujmy koszty zakupu elementów do pompy, bo nie będę ukrywał, że nie zainstalowałbym chyba pompy za cenę powyżej 20tys zł, uważam, że to za drogo.


Klimatyzator nowy kupiłem za 3500zł LINK DO KLIMY
Pompa aby oczyścić układ (tzw. Próżniowa) 540zł LINK DO POMPY
Wymiennik, ja kupiłem za 300zł, ale znalazłem teraz za 600zł
Rurki i inne elementy 1000zł
Kurs f-gazowy 900zł
RAZEM 6540zł

Podsumowując ten sezon wydałem 11340zł i mam kolejny system ogrzewania działający niezależnie od gazowego, za cenę opału z poprzedniego. Kolejne lata to już wydatek tylko na paliwo, lub prąd w zależności co wyjdzie taniej.

Film z podsumowania zamieszczam poniżej:


4Komentarze
Data dodania: 2023-05-04 10:00:32
Skąd ta cena 4,74zł/l? Gaz jest po 2,1-2,7 zł/l.
odpowiedz
azalia  
Data dodania: 2023-05-04 11:59:23
Cena gazu z GASPOL
Taka cena obowiązuje przy umowie z GASPOLEM - wiem tragedia
odpowiedz
Odpowiedź do vhooylux
Data dodania: 2023-05-05 07:33:45
Rzeczywiście. Podziwiam za zapał i umiejętność. Oby instalacja posłużyła. Pozdrawiam.
odpowiedz
Odpowiedź do azalia
jakubs  
Data dodania: 2023-05-05 21:10:53
Potwierdzam gaz na dziś ok2zl więc koszt grzania taki sam
odpowiedz
Odpowiedź do vhooylux
azalia
ranga - mojabudowa.pl elita
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 168127
Komentarzy: 256
Obserwują: 51
On-line: 9
Wpisów: 171 Galeria zdjęć: 348
Projekt AZALIA IV
BUDYNEK- dom wolno stojący , parterowy z poddaszem z piwnicą
TECHNOLOGIA - murowana
MIEJSCE BUDOWY - Śląsk
ETAP BUDOWY - VII - Wykończenia
ARCHIWUM WPISÓW
2024 marzec
2023 maj
2023 kwiecień
2018 lipiec
2018 maj
2018 kwiecień
2018 marzec
2018 styczeń
2017 grudzień
2017 listopad
2017 październik
2012 marzec
2011 listopad
2011 październik
2011 lipiec
2011 czerwiec
2011 maj
2011 kwiecień
2011 marzec
2011 luty
2011 styczeń
2010 grudzień
2010 listopad
2010 październik
2010 wrzesień
2010 sierpień
2010 lipiec
2010 czerwiec
2010 kwiecień
2010 marzec
2009 wrzesień
2009 sierpień

OBECNIE NA BLOGU
2 niezalogowanych użytkowników
Statystyki mojabudowa.pl
Liczba blogów: 67096
Liczba wpisów: 222805
Liczba komentarzy: 903609
Liczba zdjęć: 681120
Liczba osób online: 306
usuń reklamy
Top 100 blogów

sprawdź listę 100 najczęściej odwiedzanych blogów.

sprawdź teraz
200 zł rabatu + dostawa gratis.
mojabudowakupon rabatowy